Chania Culture

06/12/2022

10/11/2022
11/11/2022

11:22

2

Εκδηλώσεις

10 Νοεμβρίου 2022 - 11 Νοεμβρίου 2022

1922-2022, 100 χρόνια Μικρασιάτες στην Κρήτη: Αποκατάσταση, Ενσωμάτωση, Μνήμη.

ΣΥΝΕΔΡΙΟ: 1922-2022, 100 χρόνια Μικρασιάτες στην Κρήτη: Αποκατάσταση, Ενσωμάτωση, Μνήμη.

1922-2022, 100 χρόνια Μικρασιάτες στην Κρήτη:  Αποκατάσταση, Ενσωμάτωση, Μνήμη.

Περιγραφή εκδήλωσης

ΣΥΝΕΔΡΙΟ: 1922-2022, 100 χρόνια Μικρασιάτες στην Κρήτη: Αποκατάσταση, Ενσωμάτωση, Μνήμη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022
Ώρα: 16.30 Έναρξη συνεδρίου – χαιρετισμοί   

1η συνεδρία : Μνήμες Μικρασίας

Ώρα: 17.00-18.00
Συντονισμός: Έμμυ Παπαβασιλείου

Μαρτυρίες Μικρασιατών δεύτερης γενιάς μέσα από το Πρόγραμμα «Κρήτη, Προφορική Ιστορία»

Παρεμβάσεις
Ώρα: 17.40 Μητροπολίτης Ανδρέας Νανάκης
Ιδεολογικά σπέρματα της Μικρασιατικής Καταστροφής 

2η συνεδρία : Ο χωρικός αντικατοπτρισμός της εγκατάστασης των Μικρασιατών στην Κρήτη και τα «ανταλλάξιμα

Ώρα: 18.00-20.00
Συντονισμός: Κωνσταντίνος-Αλκέτας Ουγγρίνης

Ώρα: 18.00 Κατερίνα Καραδήμα
Ο χωρικός αντικατοπτρισμός της Συνθήκης της Λωζάνης στην ευρύτερη περιοχή των Χανίων και η συμβολή των ανταλλάξιμων στην αστική και αρχιτεκτονική εξέλιξή της 

Ώρα: 18.20 Melis Cankara
Τα χωρικά αποτελέσματα της Μικρασιατικής Καταστροφής και της Συνθήκης της Λωζάνης: Οι ιστορίες που αντάλλαξαν τα εναπομείναντα κτίρια στο Ρέθυμνο (Κρήτη) και στα Βουρλά (Σμύρνη)

Ώρα: 18.40 Αλέξανδρος Βαζάκας – Σοφία Παπαγγελή
Ανταλλάξιμα στα ιστορικά κέντρα: επιπτώσεις και μετατοπίσεις στον κοινωνικό και αστικό ιστό. Η περίπτωση της Ιεράπετρας. 

Ώρα: 19.00 Αργυρώ Ανδριανάκη
Ένας ορθόδοξος ναός, ένα τζαμί, μία κατοικία και ένα κατάστημα σουβενίρ 

Ώρα: 19.20 Αμαλία Κωτσάκη
Ανταλλαγή πληθυσμών και παλίμψηστο χρήσεων

Ώρα: 19.40 Συζήτηση

Ώρα: 20.00 Διάλειμμα  

Κεντρική ομιλία – συζήτηση
Ώρα: 20.15-21.30
Συντονισμός: Δημήτρης Μιχελογιάννης

Ώρα: 20.15 Roderick Beaton
Η «ιδέα του έθνους» και η Μικρασιατική Καταστροφή του 1922

Ώρα: 21.00
Συζήτηση με τον Νικόλαο Παπαδάκη-Παπαδή 

Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022

3η συνεδρία: Όψεις της Μικρασιατικής Εκστρατείας

Ώρα: 10.30-12.10
Συντονισμός: Ηλίας Κολοβός

Ώρα: 10.30 Νίκος Βαφέας
Η «στάσις των ανυποτάκτων» στη δυτική Κρήτη: Μια άγνωστη πτυχή της Μικρασιατικής Εκστρατείας 

Ώρα: 10.50 Τάσος Σακελλαρόπουλος
Κρήτες στρατιώτες στη Μικρά Ασία. Μια αφήγηση με εικόνες από τα Ιστορικά Αρχεία του Μουσείου Μπενάκη 

Ώρα: 11.10 Κωνσταντίνος Ζορμπάς
Όταν η ιστορία κατεβαίνει από τον τοίχο: Ιχνηλατώντας τα βήματα ενός στρατιώτη

Ώρα: 11.30 Κωνσταντίνος Κατερινόπουλος
Από τη συνθήκη των Σεβρών στη Λωζάνη. Νομικά συγκείμενα πολιτικής και διεθνές περιβάλλον

Ώρα:11.50 Συζήτηση 

Ώρα:12.10 Διάλειμμα 

4η συνεδρία: Άφιξη και εγκατάσταση Μικρασιατών στην Κρήτη 

Ώρα: 12.30-14.10
Συντονισμός: Γιάννης Κοκκινάκης

Ώρα:12.30 Ζαχαρένια Σημανδηράκη
Έλευση και εγκατάσταση των Μικρασιατών στα Χανιά

Ώρα:12.50 Παρασκευάς Συριανόγλου
Μετοικεσία: Η εγκατάσταση των Μικρασιατών προσφύγων στο Ρέθυμνο

Ώρα:13.10 Μαρία Σωρού
Η αγροτική αποκατάσταση των προσφύγων του 1922 στον Νομό Λασιθίου 

Ώρα:13.30 Τακουή Βακιρτζιάν
Αρμένιοι πρόσφυγες στην Κρήτη κατά την περίοδο 1922-1932

Ώρα:13.50 Συζήτηση

Ώρα:14.10 Διακοπή εργασιών 

5η συνεδρία: Άφιξη και εγκατάσταση Μικρασιατών στην Κρήτη

Ώρα:17.30-19.10
Συντονισμός: Γιώργος Κουκουράκης

Ώρα:17.30 Ευγενία Λαγουδάκη
Πολιτική συμπεριφορά των προσφύγων του 1922 στο Ηράκλειο κατά τα έτη 1922-1936 

Ώρα:17.50 Μύρωνας Ξυδάκης
«Ὁ νέος Δήμαρχος εἶναι ξένος καὶ δὲν δύναται να ἐνδιαφερθῄ σὰν ἕνα γηγενή…»: Η περίπτωση του Ανδρέα Παπαδόπουλου και των δημοτικών εκλογών του 1929 στο Ηράκλειο.

Ώρα:18.10 Στέλλα Αλιγιζάκη
Η εγκατάσταση, η αστική και η αγροτική αποκατάσταση των προσφύγων στον νομό Χανίων. Διεκδικήσεις, συγκρούσεις, διανομές, αποτελέσματα.

Ώρα:18.30 Νίκος Ανδριώτης
Η άφιξη και η αρχική εγκατάσταση των προσφύγων στην Κρήτη (1922-1928)

Ώρα:18.50 Συζήτηση 

Ώρα:19.10 Διάλειμμα 

6η συνεδρία: Η μνήμη της Καταστροφής

Ώρα:19.30-20.30
Συντονισμός: Ματθαίος Φραντζεσκάκης

Ώρα:19.30 Βλάσης Αγτζίδης
Το τέλος της τραγωδίας: όταν τα οστά των θυμάτων έγιναν εμπορεύσιμη ύλη 

Ώρα:19.50 Έλια Βαρδάκη
Η ανάμνηση της Μικρασιατικής Καταστροφής: η σιωπή ως τραύμα 

Ώρα:20.10 Συζήτηση
Σύνοψη – συμπεράσματα 

Ώρα:20:30-21.00
Μουσικό κλείσιμο

Ώρα:21.00-22.00
Ένα μουσικό ταξίδι στα μικρασιάτικα ακούσματα: από την Καππαδοκία, την Ανατολική Θράκη ως τη γη της Ιωνίας
Χορωδία Αδελφότητας Μικρασιατών Ν. Χανίων «Ο Άγιος Πολύκαρπος». Διευθύνει η κ. Γεωργία Ρακοπούλου. Μουσικό σχήμα «Σμυρνέικο Μινόρε»

Από τους μανέδες στα ταμπαχανιώτικα
Μουσικό σχήμα Λεωνίδα Λαϊνάκη

Συμμετέχοντες

Roderick Beaton
ομότιμος καθηγητής Νεοελληνικής και Βυζαντινής Ιστορίας, Γλώσσας και Λογοτεχνίας της έδρας «Κοραής» στο King’s College του Λονδίνου – πρόεδρος της Βρετανικής Σχολής Αθηνών 

Melis Cankara
διδάκτωρ Ιστορίας της Αρχιτεκτονικής, Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ)

Βλάσης Αγτζίδης
διδάκτωρ Σύγχρονης Ιστορίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 

Στέλλα Αλιγιζάκη
φιλόλογος, ιστορικός 

Αργυρώ Ανδριανάκη
αρχιτέκτων μηχανικός Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, μεταπτυχιακή φοιτήτρια Πολυτεχνείου Κρήτης

Νίκος Ανδριώτης
ιστορικός, διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών 

Αλέξανδρος Βαζάκας
αναπληρωτής καθηγητής, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολυτεχνείο Κρήτης 

Τακουή Βακιρτζιάν
διδάκτωρ Ιστορίας Τέχνης 

Έλια Βαρδάκη
διδάκτωρ Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, ερευνήτρια στο Πολυτεχνείο Κρήτης 

Νίκος Βαφέας
αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Στέλλα Γκοζάνη-Χαριτάκη
πρόεδρος Αδελφότητας Μικρασιατών Ν. Χανίων «Ο Άγιος Πολύκαρπος»

Κωνσταντίνος Ζορμπάς
γενικός διευθυντής Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης

Κατερίνα Καραδήμα
αρχιτέκτων μηχανικός, υποψήφια διδάκτωρ Πολυτεχνείου Κρήτης 

Κωνσταντίνος Κατερινόπουλος
νομικός, οικονομολόγος

 Γιάννης Κοκκινάκης
αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Ηλίας Κολοβός
αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης 

Γιώργος Κουκουράκης
πολιτικός επιστήμονας, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» 

Αμαλία Κωτσάκη
καθηγήτρια, διευθύντρια Εργαστηρίου Νεοελληνικής Αρχιτεκτονικής, Πόλης και Πολιτισμού, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολυτεχνείο Κρήτης 

Ευγενία Λαγουδάκη
φιλόλογος  

Δημήτρης Μιχελογιάννης
δικηγόρος, ειδικός σύμβουλος Περιφέρειας Κρήτης 

Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου Ανδρέας Νανάκης
καθηγητής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 

Μύρωνας Ξυδάκης
υποψήφιος διδάκτωρ, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Κωνσταντίνος-Αλκέτας Ουγγρίνης
καθηγητής, κοσμήτορας Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης 

Έμμυ Παπαβασιλείου
πολιτικός μηχανικός, σκηνοθέτις 

Σοφία Παπαγγελή
προπτυχιακή φοιτήτρια Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης

Νικόλαος Παπαδάκης-Παπαδής
γενικός διευθυντής Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» 

Τάσος Σακελλαρόπουλος
διδάκτωρ Ιστορίας, υπεύθυνος ιστορικών αρχείων Μουσείου Μπενάκη

Ζαχαρένια Σημανδηράκη
ειδική συνεργάτις Γενικών Αρχείων του Κράτους

Παρασκευάς Συριανόγλου
ιστορικός ερευνητής, πρ. πρόεδρος Συλλόγου Ρεθυμνίων Μικρασιατών 

Μαρία Σωρού
φιλόλογος, ιστορικός

Κωνσταντίνος Φουρναράκης
διδάκτωρ Φιλολογίας, προϊστάμενος Ιστορικού Αρχείου Κρήτης

Ματθαίος Φραντζεσκάκης
πρόεδρος Πολιτιστικής Εταιρείας Κρήτης, διευθυντής Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων  

Επιστημονική  επιτροπή:

Νίκος Ανδριώτης
Ηλίας Κολοβός
Γιώργος Κουκουράκης
Αμαλία Κωτσάκη
Κωνσταντίνος Φουρναράκης

Συντελεστές

Το συνέδριο πραγματοποιείται με τη χρηματοδότηση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και την υποστήριξη της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος.

ΣυνδιοργανωτέςΑδελφότητα Μικρασιατών Νομού Χανίων «Ο Άγιος Πολύκαρπος», Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος», Εργαστήριο Νεοελληνικής Αρχιτεκτονικής, Πόλης και Πολιτισμού Πολυτεχνείου Κρήτης, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης, Ιστορικό Αρχείο Κρήτης.

Με την αρωγή: Ιερά Μητρόπολις Κυδωνίας και Αποκορώνου, Περιφέρεια Κρήτης, Δήμος Χανίων, ΚΕΠΠΕΔΗΧ-ΚΑΜ.

Χρήσιμα

Θέατρο «Μίκης Θεοδωράκης»,
Πέμπτη 10 Νοεμβρίου
Έναρξη συνεδρίου – χαιρετισμοί
Ώρα: 16.30
Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022

Δείτε το ολοκληρωμένο πρόγραμμα στο Programma_Final2